Premier League er tilbage!
Photo: Oli Scarff/AFP/Ritzau Scanpix

Ugens sportshøjdepunkter

For at hjælpe dig med overblikket, giver vi dig herunder en liste over udvalgte sportshøjdepunkter hver uge - samt hvornår og på hvilken kanal de vises, så du kan følge med og ikke går glip af noget. Som kunde hos os kan du selvfølgelig nyde dette hjemme på den store skærm i stuen - eller tage sporten med dig på bilturen, i sommerhus eller på en velfortjent forlænget weekend. Glæd dig til masser af gode sportsbegivenheder i efteråret!

Opdateret: 22. september - kl. 15:30.

Tirsdag d. 22. september:

Kl. 02:00 - (Ishockey) NHL: Tampa Bay Lightning - Dallas Stars
Se på: TV3 Max

Kl. 02:15 - (NFL): Las Vegas Raiders - New Orleans Saints
Se på: TV3 Sport

Kl. 10:00 - (Tennis) French Open: Roland-Garros
Se på: Eurosport 2

Kl. 12:30 - (Tennis) Hamburg European Open - ATP
Se på: TV 2 Sport X

Kl. 18:30 - (Fodbold) EM Kvinder: Malta - Danmark
Se på: DR2

Kl. 19:00 - (Fodbold) League Cup: Leyton Orient - Tottenham Hotspur
Se på: TV3 Sport

Kl. 20:00 - (Håndbold) Bambusa Kvindeligaen: København Håndbold - Aarhus United
Se på: TV 2 Sport

Kl. 21:00 - (Fodbold) Champions League: Sk Slavia Praha - FC Midtjylland
Se på: TV3+

Kl. 21:00 - (Fodbold) Champions League: Maccabi Tel Aviv - Red Bull Salzburg
Se på: TV3 Sport

Kl. 21:00 - (Fodbold) Champions League: FC Krasnodar - Paok Thessaloniki
Se på: TV3 Max

Kl. 21:15 - (Fodbold) League Cup: Luton Town - Manchester United
Se på: 6'eren

 

Onsdag d. 23. september:

Kl. 03:00 - (Basketball) NBA: Denver Nuggets - Los Angeles Lakers
Se på: TV 2 Sport X

Kl. 18:45 - (Håndbold) EHF Champions League: Aalborg Håndbold - Motor Zaporozhye
Se på: TV3 Max

Kl. 20:45 - (Fodbold) League Cup: Leicester City - Arsenal FC
Se på: 6'eren

Kl. 20:45 - (Fodbold) League Cup: Fleetwood Town - Everton FC
Se på: Eurosport 2

Kl. 20:45 - (Håndbold) EHF Champions League: Paris Handball - SG Flensburg-Handewitt
Se på: TV3 Max

Kl. 21:00 - (Fodbold) Champions League: Kaa Gent - Dynamo Kyiv
Se på: TV3 Sport

 

Torsdag d. 24. september:

Kl. 01:00 - (Fodbold) Major League Soccer: New York City FC - Toronto FC
Se på: TV 2 Sport

Kl. 02:30 - (Basketball) NBA: Boston Celtics - Miami Heat
Se på: TV 2 Sport X

Kl. 14:40 - (Cykling) UCI Women's World Tour: VM enkeltstart, elite (k)
Se på: TV 2 Sport

Kl. 18:00 - (Fodbold) Europa League: FC Viktoria Plzen - SønderjyskE
Se på: TV3+

Kl. 18:45 - (Håndbold) EHF Champions League: THW Kiel - Hbc Nantes
Se på: TV3 Sport

Kl. 20:45 - (Håndbold) HTH Go Ligaen: Viborg HK - Herning-Ikast
Se på: TV 2 Sport

Kl. 20:00 - (Fodbold) Europa League: FC København - Piast Gliwise
Se på: 6'eren

Kl. 20:00 - (Fodbold) Europa League: Shkendija 79 Tetovo - Tottenham Hotspur
Se på: Canal 9

Kl. 20:45 - (Håndbold) EHF Champions League: FC Barcelona - RK Celje Pivovarna Lasko
Se på: TV3 Sport

Kl. 20:45 - (Fodbold) League Cup: Manchester City - Afc Bournemouth
Se på: Eurosport 2

Kl. 21:00 - (Golf) PGA Tour: Corales Puntacana Resort and Club Championship
Se på: Eurosport 2

Kl. 21:00 - (Fodbold) UEFA Super Cup: FC Bayern München - Sevilla
Se på: TV3+

 

Fredag d. 25. september:

Kl. 02:20 - (NFL): Jacksonville Jaguars - Miami Dolphins
Se på: TV3+

Kl. 03:00 - (Basketball) NBA: Los Angeles Lakers - Denver Nuggets
Se på: TV 2 Sport X

Kl. 10:00 - (Motorsport) Formel 1: Ruslands Grand Prix - Træning 1
Se på: TV3 Sport

Kl. 12:55 - (Motorsport) Formel 2: Ruslands Grand Prix - Kvalifikation
Se på: TV3 Sport

Kl. 14:00 - (Motorsport) Formel 1: Ruslands Grand Prix - Træning 2
Se på: TV3 Sport

Kl. 14:30 - (Cykling) UCI World Tour: VM i enkeltstart (M)
Se på: TV 2 Sport

Kl. 19:00 - (Fodbold) NordicBet Liga: Hvidovre IF - Hobro IK
Se på: TV3 Sport

Kl. 20:30 - (Fodbold) Bundesliga: Hertha Bsc Berlin - Eintracht Frankfurt
Se på: TV3 Max

Kl. 21:00 - (Fodbold) La Liga: Sd Eibar - Athletic Bilbao
Se på: TV 2 Sport X

Kl. 21:00 - (Golf) PGA Tour: Corales Puntacana Resort and Club Championship
Se på: Eurosport 2

 

Lørdag d. 26. september:

Kl. 09:10 - (Motorsport) Formel 1: Ruslands Grand Prix - Race 1
Se på: TV3 Sport

Kl. 11:00 - (Motorsport) Formel 1: Ruslands Grand Prix - Træning 3
Se på: TV3 Sport

Kl. 12:35 - (Cykling) UCI Women's World Tour: VM - linjeløb, elite (k)
Se på: TV 2 Sport

Kl. 13:30 - (Fodbold) Premier League: Brighton Hove Albion - Manchester United
Se på: TV3 Max

Kl. 13:30 - (Håndbold) Santander Cup: Skanderbog Håndbold - TTH Holstebro
Se på: TV 2

Kl. 14:00 - (Motorsport) Formel 1: Ruslands Grand Prix - Kvalifikation
Se på: TV3+

Kl. 15:30 - (Fodbold) Bundesliga: Bayern Leverkusen - RB Leipzig
Se på: TV3 Sport

Kl. 15:50 - (Håndbold) Santander Cup: GOG Håndbold - Bjerringbro-Silkeborg
Se på: TV 2

Kl. 16:00 - (Fodbold) Premier League: Crystal Palace - Everton FC
Se på: TV3 Max

Kl. 15:30 - (Fodbold) Superliga: FC Midtjylland - Randers FC
Se på: TV3+

Kl. 18:00 - (Håndbold) EHF Champions League: RK Krim Mercator - Team Esbjerg
Se på: TV3 Sport

Kl. 18:30 - (Fodbold) Premier League: West Bromwich Albion - Chelsea FC
Se på: TV3 Max

Kl. 20:30 - (Fodbold) Bundesliga: THW Kiel - SG Flensburg-Handewitt
Se på: TV3 Sport

Kl. 21:00 - (Fodbold) Premier League: Burnley FC - Southampton FC
Se på: TV3 Max

Kl. 21:00 - (Golf) PGA Tour: Corales Puntacana Resort and Club Championship
Se på: Eurosport 2

Kl. 21:30 - (Fodbold) Major League Soccer: Nashville SC - Houston Dynamo
Se på: TV 2 Sport

Kl. 22:15 - (Boksning) Dina Thorslund - Nina Radovanovic
Se på: TV3 Sport

 

Søndag d. 27. september:

Kl. 09:50 - (Motorsport) Formel 2: Ruslands Grand Prix - Race 2
Se på: TV3 Sport

Kl. 09:50 - (Cykling) UCI Women's World Tour: VM - linjeløb
Se på: TV 2 Sport

Kl. 13:00 - (Fodbold) Ligue 1: Bourdeux - Nice
Se på: TV3 Max

Kl. 13:10 - (Motorsport) Formel 1: Ruslands Grand Prix
Se på: TV3+

Kl. 14:00 - (Fodbold) Superliga: SønderjyskE - Aab
Se på: Eurosport 2

Kl. 14:00 - (Fodbold) Superliga: AGF - Odense BK
Se på: TV3 Sport

Kl. 15:30 - (Fodbold) Bundesliga: 1899 Hoffenheim - FC Bayern München
Se på: TV3 Sport

Kl. 16:00 - (Fodbold) Superliga: Brødnby IF - AC Horsens
Se på: Canal 9

Kl. 16:00 - (Håndbold) EHF Champions League: Odense Håndbold - ŽRK Budućnost Podgorica
Se på: TV3 Max

Kl. 18:00 - (Fodbold) Superliga: Vejle BK - FC København
Se på: TV3+

Kl. 19:00 - (NFL): Pittsburg Steelers - Houston Texans
Se på: TV3 Sport

Kl. 21:00 - (Fodbold) Ligue 1: Stade Reims - Paris Saint Germain
Se på: TV3 Max

Kl. 21:00 - (Golf) PGA Tour: Corales Puntacana Resort and Club Championship
Se på: Eurosport 2

Kl. 22:25 - (NFL): Seattle Seahawks - Dallas Cowboys
Se på: TV3+

Kl. 01:30 - (Fodbold) Major League Soccer: Philadelphia Union - Real Salt Lake
Se på: TV 2 Sport

Kl. 22:20 - (NFL): New Orleans Saints - Green Packers
Se på: TV3+

 

Der tages forbehold for tastefejl og ændrede programoversigter.

Få den bedste sport og mulighed for at se alle de udvalgte højdepunkter fra listen ovenover.